Higiēnas ieteikumi ar akne saslimušajiem

¨ Higiēnas ieteikumi ar akne saslimušajiem

Attīrošo un mazgāšanas līdzekļu izmantošana. Nereti pacienti un arī viņu vecāki uzskata, ka akne attīstās nepietiekami koptas sejas un ķermeņa ādas dēļ, un uzsāk enerģisku un vairākkārtēju tās mazgāšanu, nepievēršot uzmanību ziepju īpašībām (vispirms jau pH).

Pacientiem ar akne ādas attīrīšanai ikdienā ieteicams izmantot mazgāšanas līdzekļus, piemēram, ziepes ar neitrālu pH, kā arī attīrošas putas, tonikus, losjonus, ar benzoilperoksīdu, antibiotikām u.c. piesūcinātas salvetes. Pateicoties šādiem pasākumiem, tiek uzturēts neitrāls vai skābs ādas pH un samazinās tādu slimību izraisošo baktēriju vairošanās kā Р.acnes.

Ja āda ir ar paaugstinātu taukainību un jutīga (tā saucamā problemātiskā), papildus tiek pielietoti mūsdienu ārstnieciskie kosmētiskie produkti, kā arī jau aizmirstas senas receptes: ar ūdeni sajaucamie maisījumi (putiņas), Vidala pieniņš, losjons, borskābe, sālsskābe, rezorcīns.

Nav ieteicams lietot skrubjus, taukainus krēmus un smēres, jo tās var izraisīt tauku dziedzeru kanālu nosprostošanos un/vai stimulēt to sekrētu.

Arī pīlings (mehāniska/ķīmiska poru tīrīšana), tāpat kā dekoratīvās kosmētikas uzklāšana jāveic pēc individuālas atbilstības, lai novērstu aknes saasināšanos.

Kāda nozīme aknes ārstēšanā ir uzturam?

Līdz pat mūsdienām nav izveidots vienots viedoklis par pārtikas produktu ietekmi uz tauku dziedzeru sekrēciju. Amerikāņu un angļu dermatologi uzskata, ka starp uzturu un akne attīstību nekādas saistības nav. Tomēr jautājums par diētu vai uztura ierobežojumiem, īpaši pusaudžiem, jārisina individuāli gadījumos, kad noteiktas produktu grupas patēriņš (piemēram, kafija, šokolāde, ogļhidrāti) izraisa pārmērīgu tauku dziedzeru sekrēciju (paaugstinātu sejas ādas taukainību) vai dermatozes paasinājumu.

Tai pat laikā tieša saistība starp piņņu slimības attīstību vai smaguma pakāpi un uztura kopējo kaloriju apjomu nav konstatēta. Bez tam tauku dziedzeru sekrēta tauku sastāvs saslimušajiem pie dažāda veida uztura ir pilnīgi vienāds, bet slimības norises pasliktināšanās pēc atsevišķu produktu lietošanas (šokolāde, cūkgaļa, siers, sarkanvīns, citrusaugļi, kafija) var būt noteikta ar reaktīvo ādas virsējo asinsvadu paplašināšanos, kas pastiprina ādas tauku sekrēciju vai iekaisīgo reakciju. Tieši tādēļ diēta ir individuāls jautājums. Vispārēji ieteikumi: mazkaloriju uzturs, to produktu un dzērienu ierobežošana, kas pastiprina ādas tauku sekrēciju.

Ultravioletais apstarojums uzrāda pretiekaisuma iedarbību un stimulē ādas imūnos procesus, tādēļ lielākajai daļa pacientu, to izmantojot, tiek novērota klīniska uzlabošanās un akne elementu izzušana, bet biežāk to, kas atrodas uz ķermeņa. Tomēr šis efekts ir īslaicīgs, īpaši pieaugušajiem ar ilgstošu slimības norisi. Taisnības labad jāpiemin, ka daļai pacientu uzturēšanās saulē izraisa procesa saasināšanos, kas saistīts ar to, ka ultravioletais starojums var veicināt komedonu izveidošanos un iekaisīgu perēkļu rašanos.

Kā pinnes ietekmē menstruālie cikli un pretapaugļošanās līdzekļi?

Augsts estrogēna līmenis atvieglo slimības norisi. Daudzas sievietes novēro pirmsmenstruālu pasliktināšanos, kas saistīta ar hormonālajām izmaiņām šajā periodā.

Hormonālie kontraceptīvi, kas satur estrogēnus, samazina simptomātiku, progesterona preparāti ainu pasliktina.

Vai aknes parādīšanos ietekmē apģērbs?

Ciešas galvassegas un apkakles izdara nepārtrauktu spiedienu uz ādu, kas izraisa pastiprinātu svīšanu un veicina piņņu rašanos.

Vai akne attīstību var izraisīt zāles?

Šāds efekts raksturīgs daudzām zālēm. Piņņu izsitumus var izraisīt vīrišķo dzimumhormonu, jodīdu, bromīdu, etionamīda, azatioprīna, dantrolēna, haloperidola, halotāna, izoniazīda, litija, fenitoīna, kortikosteroīdu un vairogdziedzera slimību ārstēšanai nozīmētu preparātu lietošana.

Spiest vai nespiest?

Izspiežot augoni vai melnos punktus, pastāv tā satura nokļūšanas iespējamība dziļi ādā, nevis uz tās virsmas. Ja tā noticis, tad piņņu saslimšanas norise paasinās, iespējama akne-cistu izveidošanās, kas var atstāt rētas un raupjus rētojumus. Lai šādu ādas traumēšanas iespējamības risku samazinātu, tās tīrīšanas laikā ieteicams izmantot speciālu instrumentu – kosmētisko lāpstiņu.

Nekad nevajag spiest dziļas pinnes. Neuzmanīgi izspiežot, var palikt rētas.

Kā izvairīties no rētojumiem?

Pinnes var izraisīt rētu un nopietnu kosmētisko defektu veidošanos uz sejas. Novērst rētošanu iespējams tad, ja ārstēšana tiek uzsākta agrīnā stadijā. Rētojumu un rētu noņemšana ir diezgan sarežģīta un tiek veikta ar kosmētiskās ķirurģijas metodēm.

Ķīmiska nolobīšana veicina uzlabošanos, taču nenodrošina ādas sākotnējā izskata atjaunošanu.


Uz lapas sākumu


Back to the list


Kā ar mums sazināties?
    REVDI PM SIA
tālrunis:
e-pasts:
adrese:
Reģ.N 40003423314
+371 67556696
info@revdi.lv
Katoļu 35, Rīga, LV1003
----0